Szukasz radcy prawnego, który specjalizuje się w prawie budowlanym?
Jeśli tak, trafiłeś we właściwe miejsce!
Współpracuję z:
Projektantami, architektami
Deweloperami, inwestorami instytucjonalnymi oraz indywidualnymi
Wykonawcami robót budowlanych
Producentami i hurtowniami wyrobów budowlanych, podmiotami wynajmującymi sprzęt
Firmami zajmującymi się nadzorem inwestorskim
Skontaktuj się
Sprawdź, czy współpraca ze mną będzie odpowiedzią na Twoje potrzeby.
- Connector.
Zostaw kontakt
Zostaw swój kontakt w formularzu
- Connector.
Porozmawiajmy
Oddzwonię do Ciebie w ciągu 24 godzin
- Connector.
Pytania
Zweryfikuję jakiej usługi potrzebujesz
- Connector.
Sukces
Sprawdź, co możemy razem zyskać
Dlaczego prawnik ds. budowlanych?
Dotychczasowe doświadczenie w branży
Prowadzone przeze mnie sprawy oraz przygotowywane lub oceniane umowy dotyczyły takich realizacji jak np. dostawa i montaż konstrukcji stalowych budynku centrum handlowego, projektowanie hal, w tym namiotowych, obiektu handlowego i wielostanowiskowego garażu naziemnego, projektowanie i wykonanie ekranów akustycznych wzdłuż obwodnicy, wykonanie odwodnienia drogi krajowej i ułożenie nawierzchni, budowa kanalizacji na obszarze kilku dzielnic miasta wojewódzkiego, renowacje kanalizacji i kolektorów ogólnospławnych, termomodernizacje, remonty dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, renowacje obiektów objętych ochroną konserwatorską, realizacja przedsięwzięć deweloperskich oraz budynków biurowych. Ponadto problemy w prowadzonych przeze mnie sprawach związane były między innymi z odwodnieniem terenu budowy, nieprawidłowym wykonaniem hydroizolacji stropu garażu podziemnego, brakiem rozwiązań projektowych w zakresie odwodnienia dachu, wadliwymi rozwiązaniami projektowymi w zakresie usytuowania ekranów akustycznych względem jezdni, wadliwym wykonaniem muru oporowego, niedozwoloną i samowolną zamianą przez wykonawcę materiałów, skutkującą między innymi nieposiadaniem przez obiekt zaprojektowanej klasy obciążenia, dostarczeniem projektantowi przez inwestora nieprawidłowych badań geotechnicznych gruntu, niewłaściwym skoordynowaniem robót różnych podwykonawców przez generalnego wykonawcę, nieprzygotowaniem przez inwestora otworów do montażu stolarki otworowej i wieloma innymi.
Potwierdzeniem przydatności powyższych doświadczeń w działalności firm z branży budowlanej są rekomendacje udzielane mi przez moich zadowolonych Klientów, którzy polecają mnie jako kompetentnego radcę prawnego od prawa budowlanego.
Czym jest prawo budowlane?
Jeśli przekonał Cię powyższy tekst, jednak nie wiesz jak naświetlić problem, pozwól, że wyjaśnię Ci pewne kwestie.
Przez „prawo budowlane” potocznie rozumie się zarówno przepisy o umowie o roboty budowlane, czyli:
- Przepisy regulujące prawa i obowiązki inwestora, wykonawcy i podwykonawcy robót budowlanych względem siebie.
- Przepisy administracyjne, które regulują obowiązki uczestników procesu inwestycyjno-budowlanego wobec państwa, w tym między innymi zakres i formę projektu budowlanego, warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, warunki prowadzenia robót budowlanych w obiektach zabytkowych.
Ponadto przepisy administracyjnego prawa budowlanego określają przedsięwzięcia budowlane, na których realizację konieczne jest uzyskania pozwolenia na budowę, określają warunki udzielenia pozwolenia na użytkowanie, a także wiele innych kwestii, w których przydatny jest prawnik. Prawo budowlane w ścisłym (prawniczym) rozumieniu tego słowa to tylko druga z wymienionych powyżej grup przepisów, czyli administracyjne prawo budowlane. Przepisy dotyczące umowy o roboty budowlane traktuje się jako prawo umów (zobowiązań) będące częścią prawa cywilnego.
Radca prawny od prawa budowlanego może przydać Ci się zarówno z jedną, jak i drugą grupą przepisów.
Prawo umów budowlanych
Prawo umów budowlanych jest bardzo wąskie. Większość kwestii w ogóle nie została uregulowana. Przykładowo prawo nie zawiera żadnych regulacji dotyczących umowy o prace projektowe, umowy o generalną realizację inwestycji, żadnych dedykowanych rozwiązań w zakresie odpowiedzialności projektanta. Nie reguluje kwestii robót dodatkowych, wykonania zastępczego, kaucji gwarancyjnej. Nie zawiera precyzyjnych norm w kwestii odbiorów robót budowlanych, konsekwencji odstąpienia od umowy w trakcie wykonywania robót lub po ich wykonaniu i wielu innych kwestii. Jeśli więc sam nie zadbasz o swoje interesy i nie opiszesz tych kwestii w umowie, a następnie nie dopilnujesz by w odpowiednim czasie zareagować w należyty sposób, o Twoim interesie najprawdopodobniej zadecyduje przypadek. Prawnik prawa budowlanego może pomóc Ci odwrócić tę sytuację, to jest albo rozpoznać zagrożenia, dobrać odpowiednie środki reakcji i przygotować odpowiednie dokumenty albo też – jeśli faza zapobiegawcza jest już za Tobą – pomóc Ci w rozwiązaniu zaistniałego problemu poprzez znalezienie korzystnej dla Ciebie interpretacji i obronienie jej przed Twoimi przeciwnikami.
Administracyjne prawo budowlane
Jeśli natomiast chodzi o administracyjne prawo budowlane, liczba przepisów jest bardzo duża. Często są one rozwlekłe i niejasne. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że ustawy i rozporządzenia z tej gałęzi prawa są często nowelizowane (czasem kilkanaście lub kilkadziesiąt razy na rok). Nowelizacje te nie zawsze są spójne. Zachodzi tu więc cały szereg problemów interpretacyjnych. Często ciężko jest ocenić czy dany przepis znajdzie zastosowanie w konkretnym przypadku (przykładowo, czy konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę, czy wystarczy samo zgłoszenie robót budowlanych właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej). W tym zakresie prawnik prawa budowlanego może pomóc Ci wyjaśnić podjąć decyzję na temat wyboru interpretacji, która jest dla Ciebie korzystna i której prawdopodobieństwo obrony przez urzędem jest stosunkowo najwyższe. W razie ewentualnej rozbieżności stanowisk, prawnik prawa budowlanego może również przygotować dla Ciebie skargę do sądu administracyjnego. Ponadto znajomość administracyjnego prawa budowlanego często jest bardzo pomocna przy sporządzaniu umów budowlanych oraz prowadzeniu pozasądowych i sądowych spraw budowlanych.